RTX A1000 Graphics Card 8GB GDDR6 7680x4320 PCIe 4.0
RTX A1000 Graphics Card 8GB GDDR6 7680x4320 PCIe 4.0
Upgrade your gaming and creative experience with the Lenovo RTX A1000 Graphics Card. Designed for high-resolution performance, this card is ideal for gamers and professionals alike, allowing you to run demanding applications with ease.
With support for stunning 7680 x 4320 pixel resolution, the RTX A1000 features 8 GB of GDDR6 memory for seamless multitasking and enhanced graphics. Whether you’re gaming, rendering, or video editing, this graphics card delivers outstanding visuals and speed.
- Model: RTX A1000
- Memory: 8 GB GDDR6
- Bit Width: 128 bit
- Max Resolution: 7680 x 4320 pixels
- Interface: PCI Express x8 4.0
Available stock: 78
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Processor | |
|---|---|
| CUDA | Yes |
| CUDA cores | 2304 |
| Graphics processor family | NVIDIA |
| Graphics processor | RTX A1000 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Maximum displays per videocard | 4 |
| Memory | |
| Discrete graphics card memory | 8 GB |
| Graphics card memory type | GDDR6 |
| Memory bus | 128 bit |
| Memory bandwidth (max) | 192 GB/s |
| Ports & interfaces | |
| Interface type | PCI Express x8 4.0 |
| Mini DisplayPorts quantity | 4 |
| DisplayPort version | 1.4a |
| Performance | |
| TV tuner integrated | No |
| DirectX version | 12.0 |
| Shader model version | 6.6 |
| OpenGL version | 4.6 |
| Dual Link DVI | No |
| Design | |
| Cooling type | Active |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Form factor | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 50 W |
| Supplementary power connectors | 1x 16-pin |
| Power consumption (max) | 66 W |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 250 g |
| Length | 164.2 mm |
| Height | 105.8 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 243 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 54 mm |
| Package weight | 275 g |
| Package type | Box |

