3.5mm Male to Male Right Angle Stereo Audio Cable 0.3m Black
3.5mm Male to Male Right Angle Stereo Audio Cable 0.3m Black
Enhance your audio setup with the StarTech.com 3.5mm Right Angle Stereo Audio Cable. This compact 0.3m cable allows for easy connections in tight spaces, providing you with exceptional sound quality wherever you use it.
Ideal for connecting portable audio devices, speakers, and other sound systems, this cable ensures a reliable connection while minimizing cable clutter. The right angle design prevents strain on your connections, making it perfect for use with smartphones, laptops, and more.
- Type: 3.5mm Male to Male Stereo Cable
- Length: 0.3m (1 ft)
- Right Angle connectors for easy access
- Color: Black
Available stock: 4
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.3 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | 3.5mm |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Angled |
| Connector 2 form factor | Angled |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 9 g |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package weight | 12 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |

