14.1 Inch Privacy Screen Filter 16:10 Anti-Glare for Laptop
14.1 Inch Privacy Screen Filter 16:10 Anti-Glare for Laptop
Safeguard your sensitive information with the StarTech.com Privacy Screen Filter. This essential accessory provides a clear view for you, while preventing unauthorized onlookers from seeing your screen from the side.
With a sleek frameless design, this 14.1-inch privacy filter ensures your laptop’s display remains unobstructed. The anti-glare surface and 75% light transmittance keep your visuals sharp while effectively blocking unwanted views.
- Screen Size: 14.1 inches (35.8 cm)
- Aspect Ratio: 16:10
- View Angle: +/- 30 degrees
- Light Transmittance: 75%
- Frameless design for minimal obstruction
- Weight: 100 g
- Touch-compatible
- Helps maintain privacy in public spaces
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 35.8 cm (14.1") |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| Features | |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Light transmission | 75% |
| Cleaning cloth | Yes |
| Installation type | Flip attach + Attachment strip |
| Reduces blue light up to | 47% |
| Blue light filter | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 303.2 mm |
| Height | 189.3 mm |
| Depth | 0.5 mm |
| Weight | 100 g |
| Packaging data | |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 2 mm |
| Package weight | 155.1 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 410 mm |
| Master (outer) case length | 250 mm |
| Master (outer) case height | 170 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |

