Mobile Open Frame Server Rack 15U Adjustable Depth 544kg Capacity
Mobile Open Frame Server Rack 15U Adjustable Depth 544kg Capacity
Enhance your data management with the StarTech.com Mobile Open Frame Server Rack. Ideal for IT professionals, this freestanding rack provides the perfect solution for organizing and housing your essential networking equipment.
Designed for versatility, this 15U server rack features adjustable depth, allowing you to easily accommodate various types of equipment. With a robust weight capacity of 544 kg, it supports heavy server units while offering options for mobility via castor wheels or stability with leveling feet.
- Type: 4-Post Open Frame Server Rack
- Height: 15U
- Weight Capacity: 544 kg
- Weight: 27.4 kg
- Features: Adjustable Depth, Cable Management
- Mobility Options: Casters, Leveling Feet, or Floor Mounting
Available stock: 26
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 15U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 544 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 4-post |
| Adjustable mounting rails | Yes |
| Cable management | Yes |
| Castor wheels | Yes |
| Certification | REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1100 mm |
| Height | 771 mm |
| Weight | 27.4 kg |
| Mounting depth (min) | 56.6 cm |
| Mounting depth (max) | 100 cm |
| Packaging data | |
| Number of wrenches included | 2 |
| Nuts included | Yes |
| Number of screwdrivers | 1 |
| Number of grounding wires included | 4 |
| Number of nuts | 42 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 104 |
| Number of leveling feets included | 4 pc(s) |
| Number of cable management hooks included | 8 pc(s) |
| Number of washers included | 96 |
| Manual | Yes |
| Package width | 275 mm |
| Package depth | 935 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 27.6 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 920 mm |
| Master (outer) case length | 980 mm |
| Master (outer) case height | 450 mm |
| Products per master (outer) case | 9 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

