USB-C to DisplayPort Adapter 8K 60Hz StarTech Thunderbolt 3
USB-C to DisplayPort Adapter 8K 60Hz StarTech Thunderbolt 3
Transform your visuals with the StarTech.com USB-C to DisplayPort Adapter, ideal for connecting your USB Type-C devices to high-resolution DisplayPort monitors. Experience stunning video quality at resolutions up to 8K!
This adapter allows you to take full advantage of your device's capabilities, supporting multiple modes like HBR3, DSC, and HDR. Perfect for designers, gamers, and anyone who demands high performance for their display needs.
- Resolution: Up to 7680 x 4320 pixels (8K)
- Refresh Rate: 60Hz
- Compatibility: Thunderbolt 3 and USB Type-C
- Provides support for HBR3, DSC, and HDR
Available stock: 19
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| DVI output | No |
| HDMI output | No |
| DisplayPort output | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 30 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2560 x 1440, 2560 x 1600 (WQXGA), 3840 x 2160, 4096 x 2160, 7680 x 4320 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | STM32F072 |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 60 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 34 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 30 - 60% |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package weight | 44 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 330 mm |
| Master (outer) case height | 220 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

