USB-C Multiport Video Adapter 4K 60Hz StarTech.com HDMI DisplayPort Thunderbolt 3
USB-C Multiport Video Adapter 4K 60Hz StarTech.com HDMI DisplayPort Thunderbolt 3
Enhance your viewing experience with the StarTech.com USB-C Multiport Video Adapter. This versatile adapter supports both HDMI and DisplayPort outputs, allowing you to easily connect your devices to two different types of displays.
Ideal for professionals and gamers alike, this USB-C to HDMI/DisplayPort converter offers stunning 4K resolution at 60Hz. Whether you're projecting presentations or enjoying films, you can expect crisp imagery and vibrant colors from your connected external monitors.
- Supports up to 4K resolution at 60Hz
- Compatible with HDMI 2.0 and DisplayPort 1.2
- USB Type-C 2-in-1 display converter
- Thunderbolt 3 compatible
- 3840 x 2160 pixels for clear visuals
Available stock: 11
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | Yes |
| Number of displays supported | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | ITE - IT6563, Parade - PS8338 |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Design | |
| Product colour | Black, Grey |
| Housing material | Aluminium |
| Weight & dimensions | |
| Width | 62 mm |
| Depth | 205 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 48 g |
| USB cable length | 0.152 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Packaging data | |
| Package width | 173 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 70 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |
| Master (outer) case width | 335 mm |
| Master (outer) case length | 475 mm |
| Master (outer) case height | 440 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

