USB C to DisplayPort Adapter 4K 60Hz with Power Delivery
USB C to DisplayPort Adapter 4K 60Hz with Power Delivery
Enhance your viewing experience with the StarTech.com USB C to DisplayPort Adapter. This adapter allows you to connect your USB Type-C devices to a DisplayPort monitor, enabling stunning 4K resolution at 60Hz.
Ideal for professionals and gamers alike, this adapter supports high bandwidth digital content with a resolution of 3840 x 2160 pixels. Additionally, it features 60W Power Delivery pass-through, ensuring your devices stay charged while delivering high-quality video output.
- USB C to DisplayPort video conversion
- Supports 4K resolution at 60Hz
- HBR2 (High Bit Rate 2) compliant
- 60W Power Delivery pass-through
- Compatible with Thunderbolt 3 devices
- USB Type-C interface
Available stock: 7
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB connector form factor | Straight |
| DVI output | No |
| HDMI output | No |
| DisplayPort output | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 768 (WXGA), 1280 x 768, 1280 x 800, 1360 x 768 (WXGA), 1440 x 900 (WXGA+), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2048 x 1280, 2560 x 1600 (WQXGA), 3840 x 2160 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | PERICOM - PI3DPX1203, VIA/VLI - VL100 |
| Data transfer rate (max) | 21.6 Gbit/s |
| Certification | FCC, CE, REACH |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Integrated USB cable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 43 mm |
| Depth | 187 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 22 g |
| USB cable length | 0.1 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 170 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 100 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 315 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

