USB-C to HDMI Adapter 4K 60Hz StarTech.com White
USB-C to HDMI Adapter 4K 60Hz StarTech.com White
Enhance your visual experience with the StarTech.com USB-C to HDMI adapter. Perfect for connecting your USB-C enabled devices to HDMI displays with stunning 4K resolution.
This adapter is ideal for professionals and content creators who need reliable connectivity for presentations, video playback, or high-resolution displays. Experience vibrant visuals at 60Hz and enjoy seamless streaming or gaming.
- Connection Type: USB Type-C to HDMI
- Resolution: 3840 x 2160 pixels (4K)
- Refresh Rate: 60Hz
- Color: White
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB connector form factor | Straight |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA), 1280 x 720 (HD 720), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2560 x 1440, 2560 x 1600 (WQXGA), 3840 x 2160 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | Parade - PS176, STMicroelectronics - STM32F072CBU6 |
| Design | |
| Product colour | White |
| Integrated USB cable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 11 mm |
| Weight | 21 g |
| USB cable length | 0.093 m |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 12 mm |
| Package weight | 30 g |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |
| Master (outer) case width | 335 mm |
| Master (outer) case length | 499 mm |
| Master (outer) case height | 228 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

