USB-C to HDMI 2.0 Adapter 4K 60Hz - StarTech.com, Black
USB-C to HDMI 2.0 Adapter 4K 60Hz - StarTech.com, Black
Transform your USB-C device into a powerful display hub with the StarTech.com USB-C to HDMI 2.0 Adapter. Perfect for anyone needing high-quality video output on external displays.
Ideal for professionals and gamers, this adapter supports stunning 4K resolution at 60Hz, ensuring crystal-clear visuals. Its Power Delivery feature allows for pass-through charging up to 60W, keeping your devices powered while using the adapter.
- Output Resolution: 3840 x 2160 pixels
- Compatibility: USB Type-C and Thunderbolt 3
- HDMI output for connecting to TVs or monitors
- Supports 4K at 60Hz for high-quality video
- Power Delivery Pass-Through: 60W charging capability
- Color: Black
Available stock: 3
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| VGA (D-Sub) output | No |
| HDMI version | 2.0 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 768 (WXGA), 1280 x 800 (WXGA), 1360 x 768 (WXGA), 1440 x 900, 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2048 x 1280, 2560 x 1600 (WQXGA), 3840 x 2160 |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Chipset | Parade - PS176, VIA/VLI - VL100 |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Integrated USB cable | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 33 mm |
| Depth | 50 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 24 g |
| USB cable length | 0.1 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Packaging data | |
| Package width | 146 mm |
| Package depth | 174 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 106 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case width | 334 mm |
| Master (outer) case length | 362 mm |
| Master (outer) case height | 318 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

