DisplayPort to HDMI Adapter 1080p Video Converter StarTech.com 0.24 m
DisplayPort to HDMI Adapter 1080p Video Converter StarTech.com 0.24 m
Transform your visual experience with the StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapter, designed to effortlessly connect your DisplayPort devices to HDMI displays. Whether you're projecting a presentation or enjoying a movie, this adapter makes it easy to share your content in 1080p quality.
Perfect for connecting laptops, desktops, or any DisplayPort-enabled device to an HDMI monitor, projector or display. With its robust design and passive operation, you can rely on this adapter for seamless performance every time.
- Resolution: Supports 1080p
- Length: 0.24 m
- Connector: DisplayPort Male to HDMI Female
- VESA Certified for quality assurance
- Passive adapter with latching DP connector
Available stock: 62
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable length | 0.24 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Male |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Product colour | Black |
| Chipset | Parade Technologies Inc. PS8121E |
| Supported audio channels | 7.1 |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 50 g |
| Depth | 240 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 14 mm |
| Package weight | 59 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 338 mm |
| Master (outer) case length | 500 mm |
| Master (outer) case height | 222 mm |
| Products per master (outer) case | 120 pc(s) |

