60mm Computer Case Fan 4000 RPM Replacement TX3 Connector Black
60mm Computer Case Fan 4000 RPM Replacement TX3 Connector Black
Keep your computer running cool and efficiently with this high-performance 60mm replacement fan. Ideal for maintaining optimal airflow, this fan is designed to prolong the life of your components.
Perfect for any PC build or upgrade, this StarTech.com fan operates at a powerful 4000 RPM, ensuring maximum cooling performance. Its TX3 connector guarantees easy installation and compatibility with a range of systems.
- Type: Computer Case Fan
- Size: 60x10mm
- Speed: 4000 RPM
- Connector: TX3
- Color: Black
Available stock: 11
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 6 cm |
| Rotational speed (max) | 4000 RPM |
| Noise level (high speed) | 28 dB |
| Maximum airflow | 15.49 cfm |
| Mean time between failures (MTBF) | 56.609 h |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 1.92 W |
| Voltage | 12 V |
| Weight & dimensions | |
| Width | 10 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 60 mm |
| Weight | 28 g |
| Package width | 65 mm |
| Package depth | 115 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 48 g |
| Technical details | |
| Bearing technology | Ball bearing |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Connector(s) | 1 - TX3 Female |
| Airflow | 15.9 |
| Rotational speed | 4000 RPM |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

