80mm Computer Case Fan with PWM Connector Black StarTech.com
80mm Computer Case Fan with PWM Connector Black StarTech.com
Enhance your PC's cooling system with the StarTech.com 80mm Computer Case Fan. This reliable fan ensures optimal airflow, keeping your components cool and performing at their best.
Ideal for computer builders and gamers alike, this fan features a Pulse Width Modulation (PWM) connector that allows for efficient speed control, reducing noise while maintaining performance when needed most.
- Size: 80x25mm
- Connector Type: PWM
- Color: Black
- Perfect for computer case cooling and improved airflow
Available stock: 9
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 8 cm |
| Noise level (high speed) | 28 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 40000 h |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Power | |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.16 A |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 86 g |
| Package width | 96 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 111 g |
| Other features | |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 65% |
| Storage relative humidity (H-H) | -20 - 70% |
| Fan performance | 25.02 cfm |
| Dimensions (WxDxH) | 80 x 80 x 25 mm |
| Connector(s) | 1 - Molex Fan (4 pin; PWM) |
| Rotational speed | 2500 RPM |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

