USB to Parallel Printer Adapter 6ft Male/Male Centronics Black
USB to Parallel Printer Adapter 6ft Male/Male Centronics Black
Connect your older parallel printers to modern USB ports effortlessly with this USB to Parallel Printer Adapter. Ideal for users maintaining legacy printers in a contemporary setting.
This 6 ft (1.9 m) adapter features a durable black design and male to male connector configuration, allowing easy connectivity without the need for additional cables or converters.
- Length: 6 ft (1.9 m)
- Connector Type: Male to Male
- Interface: USB A to Centronics 36
- Color: Black
Available stock: 10
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 | Centronics |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 1.9 m |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector(s) | USB A, Centronics 36 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 200 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 26 mm |
| Package weight | 137 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 575 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

