USB to DB25 Parallel Printer Adapter Cable 6ft M/F Black
USB to DB25 Parallel Printer Adapter Cable 6ft M/F Black
Connect your printer easily with the StarTech.com USB to DB25 Parallel Printer Adapter Cable, providing a reliable solution for transferring data without hassle.
This 6 ft cable is ideal for connecting older parallel printers to modern USB ports, ensuring compatibility and functionality in your office setup.
- Length: 6 ft (1.9 m)
- Connector Type: USB A to DB-25 Male/Female
- Color: Black
- Weight: 100 g
- Durable construction for long-lasting use
Available stock: 4
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 | DB-25 |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 1.9 m |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 100 g |
| Length | 1900 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 22 mm |
| Package weight | 119 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

