USB C to RS232 Serial Adapter Cable 16 Inch 40cm StarTech.com
USB C to RS232 Serial Adapter Cable 16 Inch 40cm StarTech.com
Connect your devices effortlessly with the StarTech.com USB C to RS232 Serial Adapter Cable. Ideal for PLCs, scanners, and printers, this cable provides reliable communication between your USB-C device and legacy serial devices.
With a length of 16 inches (40cm), this durable adapter ensures a reliable connection on Windows, Mac, and Linux systems. Enjoy the convenience and compatibility you need for your peripherals in one compact cable.
- Length: 16 inches (40cm)
- USB Type C to RS232 (DB9) Connector
- COM Port Retention feature
- Compatible with Windows, Mac, Linux
- Connectors: Male to Male
- Color: Black
Available stock: 15
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package weight | 54 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 36 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |

