SATA III Latching Cable 18in Red Male/Male 0.457m
SATA III Latching Cable 18in Red Male/Male 0.457m
Enhance your data transfer capabilities with this reliable 18-inch SATA III Latching Cable. Ideal for connecting SATA devices to your motherboard or internal host controller, you can count on swift and stable performance.
This high-quality SATA cable features a robust latching design to securely connect your devices, providing peace of mind during operation. It is perfect for internal system upgrades or replacements.
- Length: 18 inches (0.457 meters)
- Interface: SATA III (6 Gbps)
- Connector Type: 7-pin Male/Male
- Color: Red
- Latching mechanism for secure connections
Available stock: 14
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.457 m |
| Cable type | SATA III |
| Connector 1 | SATA 7-pin |
| Connector 2 | SATA 7-pin |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Male/Male |
| Product colour | Red |
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Weight | 14 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 20 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

