2m DB9 RS232 Serial Cable Male to Female Straight Through Connection
2m DB9 RS232 Serial Cable Male to Female Straight Through Connection
Connect your devices effortlessly with the StarTech.com 2m DB9 RS232 Serial Cable. Ideal for linking equipment that requires a reliable serial connection, this cable ensures seamless communication for your setup.
This high-quality serial cable features a straight-through connection, making it perfect for connecting your serial devices such as modems, printers, and data acquisition systems. The 2-meter length provides ample reach, giving you flexibility in your workspace.
- Type: DB9 RS232 Serial Cable
- Length: 2 meters
- Connector A: DB-9 Male
- Connector B: DB-9 Female
- Color: Black
Available stock: 125
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 28 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 15 mm |
| Package weight | 119 g |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH, CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 114 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

