3m DB9 RS232 Serial Cable Male to Female - StarTech.com
3m DB9 RS232 Serial Cable Male to Female - StarTech.com
Connect your devices with ease using the StarTech.com 3m DB9 RS232 Serial Cable, designed for reliable data transfer and robust performance.
This cable is ideal for connecting serial devices, perfect for both personal and professional use, making it an essential tool for your tech setup.
- Length: 3 meters
- Connector Type: Male to Female
- Standard: DB9 RS232
- Color: Black
- Type: Straight Through Cable
Available stock: 51
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 28 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 18 mm |
| Package weight | 154 g |
| Certificates | |
| Certification | CE, REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 147 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

