USB A to C Charging Cable 20in Fast Charge Durable Build
USB A to C Charging Cable 20in Fast Charge Durable Build
Enhance your charging experience with the StarTech.com USB A to C Charging Cable. Perfect for fast and reliable charging, this heavy-duty coiled cable makes it easy to connect your devices.
Built with rugged aramid fiber, this durable 20in cable ensures long-lasting performance during everyday use, making it an ideal solution for both home and office environments.
- Type: USB 2.0 A to USB Type-C
- Length: 20 inches (50 cm)
- Data Transfer Speed: Up to 0.48 Gbit/s
- Durable male to male design
- Heavy duty coiled construction
- Color: Black
Available stock: 7
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 32/22 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 0.5 m |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 28 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 17 mm |
| Package weight | 30 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 80 °C |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 200 pc(s) |
| Master (outer) case width | 380 mm |
| Master (outer) case length | 430 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

