StarTech 9U Wall Mount Network Rack RK919WALLO - 2 Post Open Frame, 175lbs Capacity, Black
StarTech 9U Wall Mount Network Rack RK919WALLO - 2 Post Open Frame, 175lbs Capacity, Black
Organize and secure your server room or communication equipment with the StarTech 9U Wall Mount Network Rack. This sturdy and efficient solution helps you maximize your space while providing easy access to all your equipment.
The open frame design is perfect for AV, IT, and computer equipment installations, allowing for optimal air circulation and easy connectivity.
- Model: RK919WALLO
- Type: 2 Post Open Frame Rack
- Size: 9U
- Depth: 17 inches
- Capacity: 175 lbs (79 kg)
- Color: Black
- Includes: Cage nuts and screws
- Weight: 9.9 kg
Available stock: 6
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 9U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 80 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Mounting hole shape | Square |
| Certification | REACH |
| Weight & dimensions | |
| Width | 550 mm |
| Depth | 457 mm |
| Height | 540 mm |
| Weight | 9.9 kg |
| Mounting depth (max) | 43.2 cm |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 24 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 24 |
| Package width | 620 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package height | 610 mm |
| Package weight | 13 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 620 mm |
| Master (outer) case length | 525 mm |
| Master (outer) case height | 610 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

