9U Mobile Open Frame Server Rack Black TAA Compliant 4-Post Rolling Rack
9U Mobile Open Frame Server Rack Black TAA Compliant 4-Post Rolling Rack
Upgrade your home or office setup with the StarTech.com 9U Mobile Open Frame Server Rack, designed for efficient space utilization. Perfect for narrow floor spaces, this rolling rack is ideal for housing your computer, AV, or IT equipment.
This versatile 4-post server rack features sturdy castor wheels for easy mobility and flexibility, enabling you to position your gear exactly where you need it. With a weight capacity of up to 99.8 kg, it’s perfect for both light and heavy-duty applications.
- Type: 4-Post Open Frame Server Rack
- Height: 9U
- Weight Capacity: 99.8 kg
- Wheels: Castor wheels for mobility
- Weight of Rack: 27.2 kg
- Color: Black
- Compliance: TAA Compliant
Available stock: 2
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 9U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 99.8 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Closed |
| Product design | 4-post |
| Key lock | No |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Castor wheels | Yes |
| Certification | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Height | 966.7 mm |
| Inner width | 45 cm |
| Inner height | 81.8 cm |
| Weight | 27.2 kg |
| Packaging data | |
| Manual | Yes |
| Package width | 730 mm |
| Package depth | 838 mm |
| Package height | 147 mm |
| Package weight | 27.9 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Compliance industry standards | DIN41491 Part I,EIA RS310-D, IEC297-2 |

