USB-C Charging Cable 10ft 240W 5A PD EPR Durable Locking
USB-C Charging Cable 10ft 240W 5A PD EPR Durable Locking
Experience reliable power and data transfer with the StarTech.com USB-C Charging Cable. This versatile 10ft cable is perfect for charging your laptop or devices with ease.
Designed with durability in mind, this ultra-flexible cable features a side screw locking mechanism to ensure a secure connection. Ideal for both home and office use, the 240W (5A) Power Delivery EPR capabilities allow for fast charging without sacrificing performance.
- Length: 10ft (3m)
- Power Delivery: 240W (5A)
- USB Standard: USB 2.0, 0.48 Gbit/s
- Durable and Ultra-Flexible Design
- Side Screw Locking for Secure Connection
- USB-IF Certified
- Color: Black
Available stock: 19
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 2 lockable | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 30 |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Silicone |
| Cable jacket type | Braided |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 240 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Power | |
| Output voltage | 48 V |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Cable diameter | 4.7 mm |
| Weight | 154 g |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 160 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 70 pc(s) |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 320 mm |
| Master (outer) case height | 210 mm |

