Internal Mini-SAS to SATA Cable 1m SFF-8643 to 4x SATA Male
Internal Mini-SAS to SATA Cable 1m SFF-8643 to 4x SATA Male
Elevate your data transfer capabilities with the StarTech.com Internal Mini-SAS to SATA Cable. Ideal for connecting your Mini-SAS devices to SATA drives, this cable ensures reliable performance for your setup.
The SFF-8643 to 4x SATA configuration provides a straightforward connection for efficient data management and storage expansion. Perfect for server installations and high-performance computing environments.
- 1 meter length for flexible installation
- SFF-8643 to 4x SATA design
- Male/Male connections for enhanced compatibility
- Straight connectors for easy access in tight spaces
Available stock: 11
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | SFF-8643 |
| Connector 2 | 4 x SATA |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Male/Male |
| Product colour | Black, Silver |
| AWG wire size | 30 |
| Weight | 42 g |
| Packaging data | |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 46 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

