1m DB9 RS232 Serial Null Modem Cable Female-Female Black
1m DB9 RS232 Serial Null Modem Cable Female-Female Black
Connect your serial devices effortlessly with this 1m DB9 RS232 Serial Null Modem Cable. Ideal for data transfer between devices, it ensures stable communication.
This durable cable features female connectors on both ends, providing you with versatile connectivity options. Perfect for linking computers, routers, and other serial devices.
- Type: DB9 RS232 Serial Null Modem Cable
- Length: 1 meter
- Connectors: Female-Female
- Color: Black
Available stock: 141
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 28 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 0.0700 mm |
| Package weight | 87 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 107 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 180 pc(s) |

