DB9 RS232 Serial Null Modem Cable 2m Black Male to Female
DB9 RS232 Serial Null Modem Cable 2m Black Male to Female
Connect your devices seamlessly with the StarTech.com DB9 RS232 Serial Null Modem Cable. This 2-meter cable is ideal for establishing reliable and fast communication between devices that require a serial connection.
Perfect for connecting legacy equipment, this high-quality cable features male to female connectors, ensuring compatibility with a majority of older devices. Its 2m length provides flexibility in your setup without sacrificing performance.
- Connection Type: DB9 Male to Female
- Length: 2 meters
- Type: Serial Null Modem Cable
- Color: Black
Available stock: 53
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| AWG wire size | 28 |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package weight | 119 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 113.5 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 140 pc(s) |

