SATA III Slimline SATA to SATA Adapter 6in Red Male/Female
SATA III Slimline SATA to SATA Adapter 6in Red Male/Female
Upgrade your storage connectivity with the StarTech.com Slimline SATA to SATA Adapter. This 6-inch cable allows for easy connection of Slimline SATA devices to standard SATA interfaces, ensuring a reliable and efficient data transfer experience.
Ideal for connecting internal Slimline SATA drives to standard SATA power connectors, this adapter is perfect for enhancing your PC or laptop's storage capabilities. With its compact design, it helps to keep your workspace tidy and organized.
- Length: 6 inches (0.1524 m)
- Interface: SATA III
- Connector Type: Slimline SATA 13 pin to SATA 7+15 pin
- Gender: Male/Female
- Color: Red
Available stock: 16
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 0.1524 m |
| Cable type | SATA III |
| Connector 1 | Slimline SATA 13 pin |
| Connector 2 | SATA 7+15 pin |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Male/Female |
| Product colour | Red |
| AWG wire size | 18 |
| Maximum data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Weight | 14 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | RoHS |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package height | 8 mm |
| Package weight | 19 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

