USB Graphics Adapter StarTech.com 4K 60Hz Dual DisplayPort USB 3.0
USB Graphics Adapter StarTech.com 4K 60Hz Dual DisplayPort USB 3.0
Enhance your workstation with the StarTech.com USB Graphics Adapter, allowing you to connect two DisplayPort monitors to a single USB 3.0 port. Ideal for multitasking and extending your desktop space, this adapter supports stunning 4K resolutions.
Experience smooth video playback and crisp visuals at 60Hz with this reliable USB graphics solution. It's perfect for professionals who need to manage multiple applications or for anyone looking to improve their dual monitor setup.
- Compatibility: USB 3.0, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
- Display Output: Dual DisplayPort
- Resolution: Up to 4096 x 2160 pixels
- Refresh Rate: 60Hz
Available stock: 53
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | No |
| HDMI output | No |
| DisplayPort output | Yes |
| Number of displays supported | 2 |
| Internal memory | 2048 MB |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 768, 1280 x 800, 1366 x 768, 1400 x 1050 (SXGA+), 1600 x 1200 (UXGA), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2048 x 1152, 3840 x 2160, 4096 x 2160 |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Chipset | DisplayLink - DL-6950 |
| USB pass-through | No |
| Certification | CE, FCC, REACH |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 2000, Windows 2000 Professional, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows Vista, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Ubuntu 14.04, Ubuntu 16.04, Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Minimum processor speed | 2.4 GHz |
| Minimum RAM | 4 GB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 142 mm |
| Depth | 175 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 155 g |
| USB cable length | 0.3 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Packaging data | |
| Package width | 45 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 134 mm |
| Package weight | 72 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case width | 330 mm |
| Master (outer) case length | 358 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

