USB 3.0 to DisplayPort Adapter 4K Output USB DP Monitor Converter
USB 3.0 to DisplayPort Adapter 4K Output USB DP Monitor Converter
Upgrade your display setup with the StarTech.com USB 3.0 to DisplayPort Adapter. This powerful adapter allows you to connect an additional monitor at a stunning 4K resolution, enhancing your productivity and providing a wider workspace.
Ideal for Windows users, this USB DP monitor converter is perfect for extending or mirroring your display. Whether working from home or in the office, experience crystal-clear visuals while managing multiple applications seamlessly.
- Output Resolution: Up to 3840 x 2160 pixels
- Connection Interface: USB 3.0 (Type-A)
- Display Interface: DisplayPort
- Compatibility: Windows (not supported on macOS/ChromeOS/Linux)
- USB Standard: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
Available stock: 5
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | No |
| HDMI output | No |
| DisplayPort output | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Internal memory | 64 MB |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 30 Hz |
| Supported graphics resolutions | 640 x 480 (VGA), 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 768, 1280 x 800, 1366 x 768, 1400 x 1050 (SXGA+), 1600 x 1200 (UXGA), 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA), 2048 x 1152, 3840 x 2160 |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Chipset | Trigger - T6-688L |
| USB pass-through | No |
| Certification | Microsoft WHQL, CE, FCC, REACH |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Minimum processor family | Core i5 |
| Minimum processor speed | 2.4 GHz |
| Minimum RAM | 4 GB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 58 g |
| USB cable length | 0.2 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Packaging data | |
| Package width | 144 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 190 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case width | 315 mm |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case height | 430 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

