USB to HDMI Adapter 1080P StarTech.com USB 3.0 Converter
USB to HDMI Adapter 1080P StarTech.com USB 3.0 Converter
Transform your workspace with the StarTech.com USB to HDMI Adapter, allowing you to easily connect an additional HDMI monitor to your Windows device. Ideal for presentations, multi-monitor setups, or extending your desktop, this adapter ensures you can multitask efficiently.
Experience high-definition visuals with a resolution of up to 1920 x 1200 pixels. This USB graphics adapter is plug-and-play, requiring no additional software for setup on Windows systems. It's perfect for professionals seeking expanded display options without the hassle of complicated installations.
- Connects USB 3.0 Type-A port to HDMI output
- Supports maximum resolution of 1920 x 1200 pixels
- Compatible with Windows only (not supported on macOS/ChromeOS/Linux)
- TAA compliant
- USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) for rapid data transfer
Available stock: 95
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-A |
| USB connector gender | Male |
| USB connector form factor | Straight |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 1 |
| Internal memory | 16 MB |
| Maximum resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Supported graphics resolutions | 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1152 x 864 (XGA+), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 768 (WXGA), 1280 x 800, 1280 x 960, 1360 x 768 (WXGA), 1400 x 1050 (SXGA+), 1440 x 900, 1600 x 1200 (UXGA), 1600 x 900, 1680 x 1050 (WSXGA+), 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Supported video modes | 480p, 720p, 1080p |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Chipset | Trigger - T5-302 |
| USB pass-through | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| Integrated USB cable | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Minimum processor family | Core i5 |
| Minimum processor speed | 2.4 GHz |
| Minimum RAM | 4 GB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 12 mm |
| Weight | 25 g |
| USB cable length | 0.062 m |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Packaging data | |
| Package width | 148 mm |
| Package depth | 175 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 144 g |
| Packaging content | |
| Drivers included | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case width | 305 mm |
| Master (outer) case length | 370 mm |
| Master (outer) case height | 360 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

