USB 3.0 Active Extension Cable 3m USB A M/F Black StarTech.com
USB 3.0 Active Extension Cable 3m USB A M/F Black StarTech.com
Enhance your connectivity with the StarTech.com USB 3.0 Active Extension Cable. Ideal for extending the reach of your USB devices up to 3 meters, this cable ensures reliable data transmission without signal loss.
Perfect for connecting printers, scanners, and external drives, this high-quality active extension cable is designed to work seamlessly with USB 3.0 and USB 3.2 Gen 1 devices. Whether you're in a home office or a business setting, enjoy faster data transfer speeds for all your peripherals.
- Length: 3 meters
- Connector Type: USB A Male to USB A Female
- USB Version: USB 3.0 / USB 3.2 Gen 1
- Color: Black
Available stock: 1
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input current (max) | 0.35 A |
| Output voltage | 5 V |
| Output current (max) | 2 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 230 g |
| Packaging data | |
| Package width | 148 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 52 mm |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, FCC, TAA, REACH |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

