USB-C to 4x HDMI Graphics Adapter 1920x1080 TAA Compliant
USB-C to 4x HDMI Graphics Adapter 1920x1080 TAA Compliant
Enhance your productivity with the StarTech.com USB-C to Quad HDMI Adapter, allowing you to connect up to four HDMI monitors to your device. Perfect for multitasking, this adapter is ideal for Windows users looking to expand their visual workspace.
Experience stunning 1920 x 1080 pixel resolution on all connected displays, making it excellent for presentations, design work, or gaming. The TAA-compliant design ensures quality and compliance with government standards.
- Brand: StarTech.com
- Type: USB-C to HDMI Adapter
- Output: 4x HDMI
- Resolution: 1920 x 1080 pixels
- Compatibility: Windows (no support for macOS/ChromeOS/Linux)
- Compliance: TAA
Available stock: 6
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Male |
| USB connector form factor | Straight |
| DVI output | No |
| HDMI output | Yes |
| DisplayPort output | No |
| Number of displays supported | 5 |
| HDMI ports quantity | 4 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Refresh rate at maximum resolution | 60 Hz |
| Audio output channels | 2.0 channels |
| Chipset | Trigger T6-688SL, IT66121 |
| Design | |
| Product colour | Grey |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Depth | 101 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 165 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85% |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 38 mm |
| Package weight | 268 g |
| Packaging content | |
| Quick installation guide | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 40 pc(s) |
| Master (outer) case width | 315 mm |
| Master (outer) case length | 445 mm |
| Master (outer) case height | 435 mm |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |

