2m USB to Lightning Cable for iPhone iPad iPod Apple MFi Certified
2m USB to Lightning Cable for iPhone iPad iPod Apple MFi Certified
Get the power and convenience you need with the StarTech.com 2m USB to Lightning Cable, ideal for charging your iPhone, iPad, or iPod. Experience seamless connectivity without the hassle of short cables.
This durable cable is Apple MFi Certified, ensuring compatibility with your Apple devices for safe and efficient charging. Perfect for at home, in the office, or on the go, it provides flexibility and freedom with a generous 2-meter length.
- Length: 2 meters (6 feet)
- Connector type: Lightning to USB A
- Connector gender: Male to Male
- Color: White
- Apple MFi Certified for superior reliability
Available stock: 7
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | Lightning |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Product colour | White |
| USB version | USB 2.0 |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Plug and Play | Yes |
| Compatibility | iPhone / iPod / iPad |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 66 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 202 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 111 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85177900 |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 355 mm |
| Master (outer) case height | 325 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

