TP-Link RE500X Wi-Fi Range Extender 1200Mbps Dual Band Wireless
TP-Link RE500X Wi-Fi Range Extender 1200Mbps Dual Band Wireless
Boost your home or office Wi-Fi coverage with the TP-Link RE500X Wi-Fi Range Extender. Ideal for eliminating dead zones, ensuring you stay connected in every corner of your space.
The RE500X offers a powerful 1200 Mbps dual-band performance, allowing for high-speed internet access for multiple devices simultaneously. It's compatible with various Windows operating systems, making it versatile for any setup.
- Speed: Up to 1200 Mbit/s
- Dual Band: 2.4GHz and 5GHz support
- Compatibility: Works with Windows 10, 7, 8, 8.1, 98SE, NT, Vista, XP
- Browser Support: Internet Explorer 11, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0
Available stock: 16
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Type | Network transmitter & receiver |
| Data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| WPS push button | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 98SE, Windows NT, Windows Vista, Windows XP |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Browser supported | Internet Explorer 11, Firefox 12.0, Chrome 20.0, Safari 4.0 |
| Antenna | |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna type | Internal |
| Transmitting power (CE) | 2.4 GHz ≤20dBm, 5 GHz ≤30dBm |
| Network | |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi data rate (max) | 1200 Mbit/s |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA, WPA-PSK |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Design | |
| Product colour | White |
| LED indicators | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Reset button | Yes |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 10 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 78 mm |
| Depth | 36 mm |
| Height | 149 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 202 mm |
| Package depth | 125 mm |
| Package height | 97 mm |
| Package weight | 350 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |

