USB-C Cable 6ft, Tripp Lite 5A (100W) Rated Male/Male, USB 2.0
USB-C Cable 6ft, Tripp Lite 5A (100W) Rated Male/Male, USB 2.0
Discover the convenience of the Tripp Lite USB-C cable, designed for seamless power delivery and high-speed data transfer. You can easily connect your devices with this robust, 6-foot (1.83 m) cable, perfect for charging your laptop or connecting peripherals.
This USB 2.0 cable features a 5A (100W) rating, ensuring efficient charging while maintaining reliable performance. Ideal for your home or office setup, its male-to-male configuration allows you to connect directly to USB-C ports.
- Length: 6 ft (1.83 m)
- Type: USB-C Male to Male
- Power Rating: 5A (100W)
- Standard: USB 2.0
- Color: Black
Available stock: 6
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Reversible connectors | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1.829 m |
| Cable diameter | 4 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 40 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | CE |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 10037332202878 |
| Master (outer) case width | 350.5 mm |
| Master (outer) case length | 25.4 mm |
| Master (outer) case height | 401.3 mm |
| Master (outer) case gross weight | 460 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Country of origin | Vietnam |

