Samsung HG50CU703N 50" 4K Ultra HD Flat TV - Home Entertainment Display
Samsung HG50CU703N 50" 4K Ultra HD Flat TV - Home Entertainment Display
Experience stunning visuals and vibrant colors with the Samsung HG50CU703N 50\" TV. Perfect for your home entertainment setup, this flat television offers 4K Ultra HD resolution that enhances your viewing experience.
With its sleek design and a 178° viewing angle, this TV allows you to enjoy a clear picture from virtually anywhere in the room.
- Screen Size: 50 inches
- Resolution: 4K Ultra HD (3840 x 2160 pixels)
- Flat Screen Design
- Viewing Angle: 178°
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 127 cm (50") |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Screen shape | Flat |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display diagonal (metric) | 127 cm |
| Picture processing technology | Samsung Contrast Enhancer, Samsung Mega Contrast |
| Smart modes | Movie |
| Design | |
| Product colour | Black |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Performance | |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus), Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | English, Spanish, French |
| Electronic Programme Guide (EPG) | Yes |
| Voice control | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Energy saving mode | Yes |
| Power on mode | Yes |
| Noise reduction | Yes |
| Hospitality features | |
| Hotel channel list | Yes |
| Hospitality Plug and Play | Yes |
| My Channel function | Yes |
| Multi-code remote control | Yes |
| USB cloning | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Security mode | Yes |
| Ports & interfaces | |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Digital audio optical out | 1 |
| RF ports quantity | 2 |
| RJ-12 ports quantity | 1 |
| Consumer Electronics Control (CEC) | Anynet+ |
| Audio | |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 20 W |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 61 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 130 W |
| AC input voltage | 110 - 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Width (without stand) | 1116.8 mm |
| Depth (without stand) | 59.9 mm |
| Height (without stand) | 644.2 mm |
| Weight (without stand) | 11.4 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1264 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 780 mm |
| Package weight | 15.8 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Remote control type | TM2140A |
| Cables included | AC |
| TV tuner | |
| Tuner type | Analog & digital |
| Digital signal format system | ATSC |

