Siig CB-TC0F11-S1 USB cable
Siig CB-TC0F11-S1 USB cable
1 people are viewing this product
Regular price
€0,00 EUR
Sale price
€0,00 EUR
Regular price
Shipping calculated at checkout.
Siig CB-TC0F11-S1, 1 m, USB C, USB C, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), 10 Gbit/s, Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Reversible connectors | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor material | Copper |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 2.0 |
| Power | |
| Output voltage | 20 V |
| Output current (max) | 5 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 49.8 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | USB-IF, FCC, CE |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |

