14 Inch Privacy Screen Filter 16:9 Anti-Glare for Laptops
14 Inch Privacy Screen Filter 16:9 Anti-Glare for Laptops
Protect your sensitive information from prying eyes with the StarTech.com 14-inch Privacy Screen Filter. Designed for laptops, this essential accessory helps you maintain privacy while you work or browse on your device.
This high-quality privacy filter features a frameless design and anti-glare capabilities, making it ideal for use in public settings. With a 75% light transmittance and a +/- 30-degree viewing angle, you can enjoy optimal visibility without sacrificing security.
- Screen Size: 14 inches (35.6 cm)
- Aspect Ratio: 16:9
- Light Transmittance: 75%
- Viewing Angle: +/- 30 degrees
- Weight: 98 g
- Type: Anti-Glare Privacy Filter
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 28 - Jun 01
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Design | |
|---|---|
| Maximum screen size | 35.6 cm (14") |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Black |
| Material | Plastic |
| Product colour | Transparent |
| Features | |
| Display filter features | Anti-glare, Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Light transmission | 75% |
| Cleaning cloth | Yes |
| Installation type | Flip attach + Attachment strip |
| Reduces blue light up to | 47% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Weight & dimensions | |
| Width | 309.5 mm |
| Height | 174.5 mm |
| Depth | 0.5 mm |
| Weight | 98 g |
| Packaging data | |
| Package width | 390 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package height | 2 mm |
| Package weight | 153 g |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 410 mm |
| Master (outer) case length | 250 mm |
| Master (outer) case height | 170 mm |
| Products per master (outer) case | 25 pc(s) |

