USB to Serial Adapter Cable 10ft FTDI IC Black
USB to Serial Adapter Cable 10ft FTDI IC Black
Connect your devices easily with the StarTech.com USB to Serial Adapter Cable. This 10ft cable simplifies serial connections, allowing you to interface with serial devices effortlessly.
Ideal for engineers and technicians, this adapter offers COM retention and interchangeable screws/nuts for secure connections. It is compatible with Windows, macOS, and Linux systems, ensuring versatility and ease of use.
- Length: 10ft (3m)
- Interface: USB Type-A to DB9 RS232
- Connector: Male to Male
- FTDI IC for reliable performance
- ESD protection for improved durability
- Compatible with Windows, macOS, and Linux
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Chipset | FTDI - FT232R |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Data bits | 7, 8 |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Parity bit | Even, Mark, No, Odd, Space |
| Stop bits | 1, 2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 Enterprise, Windows 11 Enterprise x64, Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 11 x64, Windows 7, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 7 x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 Enterprise, Windows 8.1 Enterprise x64, Windows 8.1 Pro, Windows 8.1 Pro x64, Windows 8.1 x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 1 mm |
| Package height | 200 mm |
| Package weight | 130 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 34 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 120 g |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 570 mm |
| Master (outer) case length | 355 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

