USB to Null Modem Serial Adapter Cable 3ft Black RS232 FTDI
USB to Null Modem Serial Adapter Cable 3ft Black RS232 FTDI
Connect your devices effortlessly with the StarTech.com USB to Null Modem Serial Adapter Cable. Ideal for connecting RS232 serial devices to USB ports, this cable is a must-have for your tech toolkit.
Designed with rugged TPE construction, this 3ft cable offers durability and reliability. It features interchangeable DB9 screws/nuts and COM retention to ensure a stable connection across various operating systems including Windows, macOS, ChromeOS, and Linux.
- Length: 3ft (1m)
- Connectors: USB Type-A to DB-9 Male
- Chipset: FTDI
- Level-4 ESD Protection
- Compatible with multiple operating systems
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | USB Type-A |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Bandwidth | 480 MB/s |
| Chipset | FTDI - FT232R |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Data bits | 7, 8 |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Parity bit | Even, Mark, No, Odd, Space |
| Stop bits | 1, 2 |
| Windows operating systems supported | Windows 11 Enterprise x64, Windows 7 Professional x64, Windows 8.1 Pro, Windows 10, Windows 11 Home, Windows 7 Starter, Windows 8.1 Pro x64, Windows 10 Education, Windows 11 Pro, Windows 7 Starter x64, Windows 8.1 x64, Windows 10 Education x64, Windows 11 x64, Windows 7 Ultimate, Windows 10 Enterprise, Windows 7 Ultimate x64, Windows 10 Enterprise x64, Windows 7 x64, Windows 10 Home, Windows 8, Windows 10 Home x64, Windows 7, Windows 8 Enterprise, Windows 10 IOT Core, Windows 7 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 10 Pro, Windows 7 Home Basic, Windows 8 Pro x64, Windows 10 Pro x64, Windows 7 Home Basic x64, Windows 8 x64, Windows 10 x64, Windows 7 Home Premium, Windows 8.1, Windows 11, Windows 7 Home Premium x64, Windows 8.1 Enterprise, Windows 11 Enterprise, Windows 7 Professional, Windows 8.1 Enterprise x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 12.0 Monterey |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2012 R2, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2012, Windows Server 2019, Windows Server 2022 |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package height | 25 mm |
| Package weight | 84 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 55 g |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |

