4-Post 8U Mobile Open Frame Server Rack Adjustable Depth 544 kg Capacity with Wheels
4-Post 8U Mobile Open Frame Server Rack Adjustable Depth 544 kg Capacity with Wheels
Upgrade your server room with the StarTech.com 4-Post 8U Mobile Open Frame Server Rack. This versatile rack is ideal for organizing and securing your computer, AV, data, and IT equipment.
With a robust capacity of 544 kg, this freestanding rack comes with adjustable depth options to accommodate various equipment sizes. Equipped with casters for easy mobility and leveling feet for stability, it's perfect for dynamic environments where mobility and space-saving are essential.
- 4-Post 8U mobile open frame design
- Weight capacity: 544 kg
- Adjustable depth to fit different equipment sizes
- Includes casters for mobility and leveling feet for stability
- Designed for computer, AV, and IT equipment
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 8U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 544 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 4-post |
| Adjustable mounting rails | Yes |
| Cable management | Yes |
| Mounting hole shape | Square |
| Castor wheels | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 1100 mm |
| Height | 460 mm |
| Weight | 22.5 kg |
| Mounting depth (min) | 56.6 cm |
| Mounting depth (max) | 100 cm |
| Packaging data | |
| Number of wrenches included | 2 |
| Nuts included | Yes |
| Number of screwdrivers | 1 |
| Number of grounding wires included | 4 |
| Number of nuts | 42 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 100 |
| Number of leveling feets included | 4 pc(s) |
| Number of cable management hooks included | 4 pc(s) |
| Number of washers included | 96 |
| Manual | Yes |
| Package width | 295 mm |
| Package depth | 840 mm |
| Package height | 145 mm |
| Package weight | 24.8 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 620 mm |
| Master (outer) case length | 1690 mm |
| Master (outer) case height | 575 mm |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

