70mm StarTech.com Computer Case Fan 3500 RPM TX3 Connector
70mm StarTech.com Computer Case Fan 3500 RPM TX3 Connector
Enhance your PC's performance with the StarTech.com 70mm Computer Case Fan. This reliable cooling solution ensures optimal airflow, keeping your system cool even during intense workloads.
Ideal for replacing worn-out fans or upgrading your cooling setup, this 70x15mm fan operates at a high speed of 3500 RPM to deliver superior cooling efficiency. Perfect for gaming rigs and high-performance computers.
- Fan Size: 70x15mm
- Connector Type: TX3
- Speed: 3500 RPM
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 7 cm |
| Rotational speed (max) | 3500 RPM |
| Noise level (high speed) | 34 dB |
| Maximum airflow | 29.58 cfm |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Material | Plastic |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Certification | RoHS |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 3.12 W |
| Voltage | 12 V |
| Rated current | 0.18 A |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 38 g |
| Package width | 96 mm |
| Package depth | 143 mm |
| Package height | 32 mm |
| Package weight | 75 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 65% |
| Dimensions (WxDxH) | 10 x 60 x 60 mm |
| Connector(s) | 1 - TX3 Female |
| Rotational speed | 3500 RPM |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

