1m HDMI to DVI-D Cable Male/Male Gold Plated Black
1m HDMI to DVI-D Cable Male/Male Gold Plated Black
Connect your devices effortlessly with the 1m HDMI to DVI-D Cable. Ideal for linking your HDMI-enabled devices to DVI-D monitors or projectors, this reliable cable delivers high-quality video output.
Featuring gold-plated connectors for optimum conductivity and minimal signal loss, this cable ensures your media is displayed clearly and accurately. Perfect for home entertainment systems, office setups, or presentations, the durable construction guarantees long-lasting performance.
- Connector Type: HDMI to DVI-D
- Length: 1 meter
- Color: Black
- Male/Male connectors
- Gold plated for better conductivity
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | HDMI |
| Connector 2 | DVI-D |
| Product colour | Black |
| Connector gender | Male/Male |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 107 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 23 mm |
| Package weight | 109 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |

