10 ft USB to Parallel Printer Adapter Black Centronics Male/Male
10 ft USB to Parallel Printer Adapter Black Centronics Male/Male
Connect your USB-enabled devices to legacy parallel printers effortlessly with the StarTech.com USB to Parallel Printer Adapter. This essential adapter simplifies your printing tasks, making it easy for you to bridge the gap between modern computers and older printers.
The 10 ft length provides ample reach, allowing you to position your devices conveniently without compromising on connection quality. Perfect for both home and office use, this cable enables you to keep utilizing older peripherals while integrating them into your current tech setup.
- Length: 10 feet (3 meters)
- Connector Type: USB Type-A to Centronics parallel
- Connector Gender: Male to Male
- Complies with CE and RoHS regulations
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 | Centronics |
| Connector 2 | USB Type-A |
| Cable length | 30.5 m |
| Connector gender | Male/Male |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 163 g |
| Packaging data | |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 16 mm |
| Package weight | 172 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) case width | 370 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 275 mm |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |

