USB to RS232 DB9 Serial Adapter Cable 1-Port 17in Grey
USB to RS232 DB9 Serial Adapter Cable 1-Port 17in Grey
Effortlessly connect your serial devices with the StarTech.com USB to RS232 DB9 Serial Adapter Cable. Ideal for various applications, this 1-port adapter provides a reliable solution for connecting legacy devices to modern USB ports.
Featuring a 17-inch (43 cm) length, this grey USB to Serial Adapter cable is easy to install and use, making it perfect for settings where space is limited or for ensuring that your device connections are neat and organized.
- Length: 17 inches (43 cm)
- Type: USB to RS232 DB9 Serial Adapter
- Connector Type: USB 2.0 Type-A (Male) to DB-9 (Male)
- Compatibility: Supports USB 2.0
- Color: Grey
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Cable length | 0.43 m |
| Connector 1 | USB 2.0 Type-A |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Country of origin | China |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 13.0 Ventura |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 21 mm |
| Package weight | 56 g |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, REACH, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 40 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 355 mm |
| Master (outer) case length | 565 mm |
| Master (outer) case height | 292 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

