USB-C to Parallel Printer Cable 1.83m DB25 Male/Female
USB-C to Parallel Printer Cable 1.83m DB25 Male/Female
Connect your modern devices to parallel printers effortlessly with this USB-C to Parallel Printer Cable. Designed for seamless integration, it enables you to print documents without hassle.
This cable is ideal for anyone looking to connect newer USB-C devices to legacy printers, ensuring compatibility and reliable performance.
- Length: 1.83 meters
- Connector Type: USB-C to DB25
- Connector Gender: Male/Female
- Compliance: CE, RoHS
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | DB25 |
| Cable length | 1.83 m |
| Connector gender | Male/Female |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 92 g |
| Depth | 1830 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 200 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 10 mm |
| Package weight | 108 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 100 pc(s) |

