3.5mm Stereo Audio Cable 10ft Male to Male Slim Black
3.5mm Stereo Audio Cable 10ft Male to Male Slim Black
Enhance your audio experience with the StarTech.com 10 ft Slim 3.5mm Stereo Audio Cable. This versatile cable is perfect for connecting your devices, delivering high-quality sound wherever you need it.
Ideal for personal or professional use, this audio cable enables you to easily connect your smartphone, tablet, or computer to speakers, headphones, or any compatible audio devices. Its slim design makes it easy to manage and reduces clutter in your setup.
- Type: 3.5mm Male to Male
- Length: 10 ft (3 m)
- Color: Black
- Connector: Stereo
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | 3.5mm |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | 3.5mm |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 28 |
| Plug and Play | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH, CE |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 39 g |
| Packaging data | |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 7 mm |
| Package weight | 42 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85189000 |

