DB9 RS232 Serial Cable 1m Black Straight Through Male to Female
DB9 RS232 Serial Cable 1m Black Straight Through Male to Female
Connect your devices seamlessly with the StarTech.com 1m RS232 Serial Cable. Ideal for transferring data between computers, modems, or other serial devices, this cable ensures reliable connectivity.
With a robust design and a straight-through wiring configuration, this black cable offers quick setup for various applications in industrial or home environments.
- Length: 1 meter
- Connector Type: DB-9 Male to DB-9 Female
- Color: Black
- Type: Straight Through
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable length | 1 m |
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | DB-9 |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| AWG wire size | 28 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package weight | 87 g |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 81 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 360 mm |
| Master (outer) case length | 400 mm |
| Master (outer) case height | 255 mm |
| Products per master (outer) case | 180 pc(s) |

