USB C Charging Cable 1m Right Angle Heavy Duty 3A Fast Charge
USB C Charging Cable 1m Right Angle Heavy Duty 3A Fast Charge
Experience fast and reliable charging with the StarTech.com USB C Charging Cable, ideal for your daily charging needs. This 1-meter cable is designed for seamless connectivity, making it perfect for both home and office use.
Featuring a right-angle connector, this heavy-duty cable is crafted from rugged aramid fiber, ensuring durability while providing optimal performance. It supports USB 2.0 speeds of up to 0.48 Gbit/s, making it a great choice for both charging and data transfer.
- Length: 3ft (1m)
- Connector Type: USB A to USB C
- Charging Current: 3A
- Data Transfer Rate: USB 2.0, 0.48 Gbit/s
- Material: Rugged Aramid Fiber
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Angled |
| AWG wire size | 32/22 |
| Cable jacket material | Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Fast charging | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Power | |
| Output current (max) | 3 A |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Cable diameter | 3.1 mm |
| Weight | 26 g |
| Packaging data | |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 128 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 25.6 g |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Products per master (outer) case | 300 pc(s) |
| Master (outer) case width | 430 mm |
| Master (outer) case length | 380 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |

