12U Server Rack Cabinet Lockable 4-Post Freestanding Casters
12U Server Rack Cabinet Lockable 4-Post Freestanding Casters
This 12U server rack cabinet is your ideal solution for securing and organizing your computer, AV, or IT equipment. With a sturdy construction and lockable design, you can ensure the safety of your valuable technology.
Perfect for both office and home network setups, this versatile rack features adjustable mounting rails and is designed to support up to 450 kg. Its caster wheels provide easy mobility, while the smart cable management system keeps your space tidy.
- Type: 4-Post Rack Cabinet
- Height: 12U
- Weight Capacity: 450 kg
- Key Lock for security
- Includes cable management system
- Mobility: Features caster wheels
- Adjustable mounting rails
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 12U |
| Type | Freestanding rack |
| Maximum weight capacity | 450 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Aluminium, Steel |
| Frame type | Closed |
| Product design | 4-post |
| Back door construction | Steel |
| Front door construction | Steel |
| Side panel construction | Steel |
| Key lock | Yes |
| Adjustable mounting rails | Yes |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Cable management | Yes |
| Mounting hole shape | Square |
| Castor wheels | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 600 mm |
| Depth | 854 mm |
| Height | 640 mm |
| Inner width | 59.5 cm |
| Inner depth | 85.2 cm |
| Weight | 50.8 kg |
| Mounting depth (min) | 7 cm |
| Mounting depth (max) | 76.2 cm |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 50 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 50 |
| Mounting kit | Yes |
| Package width | 635 mm |
| Package depth | 909 mm |
| Package height | 850 mm |
| Package weight | 56.2 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Master (outer) case width | 635 mm |
| Master (outer) case length | 909 mm |
| Master (outer) case height | 850 mm |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

