4U Wall Mount Steel Rack Bracket for 19-Inch Equipment | StarTech.com
4U Wall Mount Steel Rack Bracket for 19-Inch Equipment | StarTech.com
Enhance your workspace with the StarTech.com 4U Wall Mount Rack Bracket designed for 19-inch equipment. This durable steel rack is ideal for organizing your devices, saving space in your office or server room.
With a capacity of 56.7 kg, this wall-mounted rack securely supports your equipment while occupying minimal floor space. Perfect for use in home or professional environments, it provides easy access to your devices while ensuring a neat and tidy setup.
- Type: Wall Mount Rack
- Height: 4U
- Material: Steel
- Weight Capacity: 56.7 kg
- Weight: 1.1 kg
- Color: Black
Oops! Looks like you just missed it!
-
Estimated delivery: May 29 - Jun 02
Share this product
Couldn't load pickup availability
Infomations
Infomations
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
| Features | |
|---|---|
| Rack capacity | 4U |
| Type | Wall mounted rack |
| Maximum weight capacity | 56.7 kg |
| Product colour | Black |
| Material | Steel |
| Frame type | Open |
| Product design | 2-post |
| Back door key lock | No |
| Front door key lock | No |
| Side panel key lock | No |
| Adjustable mounting rails | No |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Cable management | No |
| Mounting hole shape | Square |
| Castor wheels | No |
| Certification | TAA, CE, UL, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 504 mm |
| Depth | 193 mm |
| Height | 151 mm |
| Inner width | 45 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Packaging data | |
| Nuts included | Yes |
| Number of nuts | 16 |
| Screws included | Yes |
| Number of screws | 22 |
| Wall mounting kit | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Package width | 211 mm |
| Package depth | 519 mm |
| Package height | 162 mm |
| Package weight | 1.69 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85381000 |
| Other features | |
| Compliance industry standards | EIA/ECA-310-E |

